Vokalni ansambl Brevis predvođen dirigenticom Antoanetom Radočaj-Jerković i klavirskim suradnikom Davorom Dedićem održao je tri koncertne večeri u Kulturnom centru u Osijeku. Koncerti su se održali 8., 9. i 10. svibnja 2023. Svaki je od tri koncerta bio repertoarno i umjetničko-koncepcijski drugačiji.
Na prvom koncertu zbor je izveo skladbe duhovnog karaktera, pa su se tako na programu našla djela skladatelja: Tomasa Luisa de Victorie, Giuseppea Verdija, Felixa Mendelssohna, Gabriela Faurea, Dalibora Bukvića, Blaženka Juračića i drugih.
Drugi koncert je tematski bio oda ljubavi, a na repertoaru su bile skladbe: Johna Ruttera, Eriksa Ešenvaldsa, Dalibora Bukvića i drugih.
Treći koncert je bio posvećen hrvatskom zborskom stvaralaštvu i hrvatskim skladateljima koji su inspiraciju pronašli u elementima folklora kao što su: Rudolf Matz, Zlatko Grgošević, Boris Papandopulo, Nikša Njirić, Vlado Sunko i drugi.
Koncerti su naišli na izvrstan prijem kod publike te imali odličan odjek u medijima.
Vokalni ansambl Brevis predvođen dirigenticom Antoanetom Radočaj-Jerković nastupio je u umjetničkom dijelu Gala vodikove svečanosti koja se u sklopu popularizacijskog simpozija kreativne industrije Kreativna riznica održala u četvrtak, 27. travnja 2023. godine na Ekonomskom fakultetu u Osijeku. Tom prigodom izveden je izbor stavaka iz skladbe Horizont – vučedolski misterij, Dalibora Bukvića.
U utorak, 25. travnja 2023. u 20 sati pred mnogobrojnom publikom u koncertnoj dvorani Sinagoga u Novom Sadu (Srbija), uspješno je izveden oratorij Stabat Mater za sopran, bariton, dva klavira i mješoviti zbor op. 37. skladatelja Brune Vlaheka. Skladbu je izveo ansambl u sastavu: Anja Papa, sopran; Berislav Jerković, bariton; Katarina Makević, klavir; Davor Dedić, klavir; Mješoviti pjevački zbor Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku.
Dirigentica: Antoaneta Radočaj-Jerković
Koncert je organizirala Muzička omladina Novi Sad.
U organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje od 12. do 13. travnja 2023. održan je Državni stručni skup učitelja glazbene kulture i nastavnika glazbene umjetnosti. Skup je održan u partnerstvu s Akademijom za umjetnost i kulturu u Osijeku. Na skupu su sudjelovali nastavnici i suradnici Odsjeka za glazbenu umjetnost te gosti. Održano je ukupno osam predavanja i pet radionica.
Profesorica Radočaj-Jerković održala je predavanje pod nazivom Zborska natjecanja kojim je ukazala na prednosti i neodstatke takvog oblika glazbenopedagoškog djelovanja.
Sažetak predavanja i umjetničke radionice ZBORSKA NATJECANJA:
Zborska natjecanja predstavljaju važnu stepenicu u razvitku i afirmaciji zbora kao umjetničkog ansambla. Današnja su zborska natjecanja brojna i vrlo popularna među dirigentima i pjevačima, a razlikuju se s obzirom na opće ciljeve, ciljane skupine zborova i umjetničku razinu sudionika. Tradicionalna stajališta prema kojima se smatra da su zborska natjecanja neizostavni, izrazito pozitivni dio djelovanja svakog pjevačkog zbora, danas se kritički preispituju u odnosu na procjenu uloženog truda i postignutih rezultata. Predavanje je imalo za cilj ukazati na pozitivne i negativne opće aspekte zborskih natjecanja s posebnim osvrtom na ulogu i vrstu repertoara koji se izvodi, a koji predstavlja jedan od temeljnih faktora smjera uspjeha.
U umjetničkom dijelu izlaganja obrađena je skladba Ive Lhotka Kalinskog: Moj zvjerinjak koja je ove godine zadana skladba na državnom natjecanju osnovnoškolskih zborova, a koje se u organizaciji AZOO-a održava u svibnju.
Predavanja i radionice održavale su se u Auli Magni Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku te u dvoranama Akademije.
Popis predavanja i radionica:
Srijeda, 12. travnja 2023.
Teme
Predavači
Otvaranje skupa i uvodne riječi
Dekanica: prof. dr. sc. Helena Sablić Tomić Voditelj odsjeka za glazbenu umjetnost: izv. prof. art. dr. sc. Berislav Jerković
Predstavljanje programa
dr. sc. Anita Gergorić, viša savjetnica za glazbenu kulturu i glazbenu umjetnost
Učitelji, nastavnici i profesori kao nositelji glazbene kulture i umjetnosti: izazovi u zborskoj praksi
red. prof. art. Jasenka Ostojić, prorektorica za umjetnost, kulturu i međusveučilišnu suradnju Sveučilišta u Zagrebu, Muzička akademija u Zagrebu
Aktivno učenje u nastavi Glazbene kulture i Glazbene umjetnosti
izv. prof. dr. sc. Jasna Šulentić Begić, Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku
Izazovi nastave budućnosti – jesmo li spremni odgovoriti na potrebe novih generacija učenika?
doc. dr. sc. Tihana Škojo, Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku
Digitalne tehnologije u nastavi Glazbene kulture i Glazbene umjetnosti usmjerene na učenika
doc. dr.sc. Amir Begić, Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku
Tradicijska glazba Slavonije u skladateljskom opusu 20. stoljeća
dr. sc. Zdravko Drenjančević, Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku
Uključenost učenika u tamburaški orkestar kao glazbenu izvannastavnu i izvanškolsku aktivnost
dr. sc. Anita Gergorić, viša savjetnica za glazbenu kulturu i glazbenu umjetnost
Dječji tamburaški ansambl – praktični rad s učenicima
Marko Sesar, viši umjetnički suradnik, Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku
Četvrtak, 13. travnja 2023.
Teme
Predavači
Plesom kroz glazbu renesanse
izv. prof. art. Vuk Ognjenović, Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku
Tijelo kao cjeloviti instrument – svijest o pokretu i glasu
Anja Papa, ass., Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku
Metodička artikulacija izvođenja nastave prema spoznajno-emocionalnom pristupu A. Hačaturjan: Maskerada Valcer
Alma Mance, mag. mus. OŠ Višnjevac prof. savjetnik i Andreja Jandrok Škugor, mag. mus. Prof. savjetnik OŠ Frana Krste Frankopana Osijek
Glas – naš najvrijedniji instrument
izv. prof. art. dr. sc. Berislav Jerković, Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku
Hiperaktivnost i poremećaj pažnje – što i kako?
Marija Kristek, predavač, Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku
Zborska natjecanja
izv. prof. art. dr. sc. Antoaneta Radočaj – Jerković, Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku
Projekt Četiri godišnja doba – glazba za zdravlje
Projektni tim Institut za zborsku glazbu Polifonija; Akademija za umjetnost i kulturu u Osijek; Centar za poduzetništvo; Zavod za javno zdravstvo OBŽ
Okrugli stol i zaključci skupa
dr. sc. Anita Gergorić, viša savjetnica za glazbenu kulturu i glazbenu umjetnost
U četvrtak, 6. travnja 2023. u Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku odigrana je predstava Sanjareva priča nastala u koprodukciji Gradskog kazališta Požega i Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku.
U srijedu, 5. travnja 2023. godine u svečanoj dvorani Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku izveden je oratorij skladatelja Brune Vlaheka (1986): STABAT MATER za sopran, bariton, dva klavira i mješoviti zbor op. 37.
Izvedbu su umjetnički realizirali Anja Papa, sopran, Berislav Jerković, bariton, Katarina Makević, klavir, Davor Dedić, klavir, Mješoviti pjevački zbor Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku pod dirigentskim vodstvom Antoanete Radočaj-Jerković.
U subotu, 12. ožujka 2023. u Gradskom kazalištu Požega održana je svečana premijera predstave Sanjareva priča. Dramski tekst akademika Borisa Senkera i originalnu glazbu skladatelja Massima Brajkovića na pozornicu je postavio redatelj Robert Raponja uz autorski tim u sastavu: glazbeno vodstvo Antoaneta Radočaj-Jerković; klavir i improvizacija: Davor Dedić; kostimografija: Nina Silobrčić; scenografija: Breza Žižović; scenski pokret: Sanela Janković Marušić; impro teatar i jezični savjetnik: Željka Flegar; asistent kostimografa i scenografa: Krešimir Tomac; oblikovatelj svjetla: Goran Krmpotić; majstor tona: Dario Hak; rekviziterka: Marija Matijanić; garderobijerka: Ljiljana Rodić; dizajn plakata: Krešimir Tomac
GLUMCI
Josip Kučan, Katica Šubarić, Lucija Subotić, Gabrijel Perić, Nikola Radoš, Davor Tarbuk, Anastasija Goško, Matko Trnačić, Matea Tustanovska, Domagoj Pintarić, Fran Hercog, Dorian Vicić, Ana Dora Bajto, Ana Lanšćak, Mathilde Vukosavljević, Gabrijela Redžić
ZBOR
Tena Labuhar, Anett Glavak, Petra Lion, Tamara Lisac, Paul Grubić, Goran Mandić, Mihael Ferčec
Sanjareva priča suvremeni je kazališni moralitet, dramska predstava s elementima mjuzikla. Predstava je multijezična scenska igra s pjevanjem, a izvodi se na pet jezika – hrvatskom, talijanskom, njemačkom, slovenskom i engleskom.
Više o predstavi možete pročitati na stranicama kazališta
U višestruko nagrađivanoj radijskoj emisiji Putovi hrvatske glazbe urednice Ive Lovrec Štefanović, na trećem programu Hrvatskog radija, u petak, 10. veljače 2023. emitirana je snimka izvedbe skladbe Dalibora Bukvića Horizont-vučedolski misterij koju je Vokalni ansambl Brevis i Ženski zbor Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku pod dirigentskim vodstvom Antoanete Radočaj-Jerković ostvario 26. studenog 2022. u zagrebačkoj Laubi.
Razgovor sa skladateljom o nastanku djela i dosadašnjim izvedbama kao i snimku live izvedbe možete poslušati ovdje
U izdanju diskografske kuće Croatia Records, objavljen je album s prvom hrvatskom operom za djecu Šumska kraljica, skladatelja Franje Štefanovića (1879-1924). Opera je nastala 1919. godine, a skladana je za soliste, dječji zbor i klavir.
Operni ansambl ove izvedbe čine:
Ružica – šumska kraljica: Anja Papa, sopran
Vilinska kraljica: Ivana Medić, sopran
Kralj patuljaka: Berislav Jerković, bariton
Dinko: Karlo Miličević, bariton
Vile i patuljci: članice zborova Instituta za zborsku glazbu Polifonija
Klavir: Davor Dedić
Dirigentica: Antoaneta Radočaj-Jerković
Opera je snimljena u Kulturnom centru Osijek u prosincu 2021. godine.
Glazbeni producent: Davor Dedić
Mix i mastering: Aleksandar Stanković
Ilustracije i vizualno oblikovanje: Zdenko Bašić
Urednici izdanja: Nikolina Mazalin i Nikola Knežević
O djelu i skladatelju: Franjo Štefanović rodio se u Petrovaradinu 1879. godine gdje je i umro 1924. godine. Završio je učiteljsku školu u Osijeku i radio kao učitelj u Slankamenu, Čereviću i Petrovaradinu. Glazbeno je djelovao kao zborovođa, skladatelj i glazbeni pedagog. Usavršavao se na glazbenoj školi Glazbenoga zavoda u Zagrebu gdje je položio ispit za učitelja pjevanja u učiteljskim i srednjim školama. Za svog kratkog života posvetio se skladanju uglavnom vokalne glazbe. Budući da je godinama djelovao kao zborovođa petrovaradinskog pjevačkog društva Neven njegov skladateljski opus usmjeren je prema zborskim skladbama za odrasle i djecu te se sastoji od skladbi za muški zbor (71), mješoviti zbor (37), dječji zbor (22) i pjesama za glas i klavir (15). Skladao je i pet misa te drugih sakralnih djela. Među opsežnijim djelima ističu se balada Majčina pjesma za soliste, zbor i klavir te nedovršeni oratorij Prvi grijeh. Posebno je značajan Štefanovićev opus pjesama i scenskih djela za djecu. Prema navodima muzikologa Josipa Andreisa njegova je najveća zasluga što je prvi kod nas počeo pisati opere za djecu te se smatra začetnikom te vrste na ovim prostorima. Skladatelj Ivan pl. Zajc, 1911. godine napisao je glazbenu bajku Krasuljica, ali zbog prisutnosti govornih dijaloga, Andreis u predgovoru drugom izdanju partiture opere Šumska kraljica iz 1972. godine, navodi da se Krasuljica ne može u potpunosti smatrati operom te ističe Franju Štefanovića kao prvog hrvatskog skladatelja dječjih opera. Napisao je ukupno četiri takva djela U vilinoj gori, Šumska kraljica, Na Orlovgradu i Seoba Slavena.
Opera za djecu Šumska kraljica (1919.) je njegovo najpoznatije djelo. Riječ je o operi iznimne estetske vrsnoće, karakteristične pjevne melodioznosti s povremeno jedva čujnim prizvukom narodnih napjeva obojanih u romantičarsko harmonijsko ruho koja budi dječju maštu i potiče rano zanimanje djeteta za muziciranje.
Album je dustupan na svim streaming servisima, a u fizičkom obliku na prodajnim mjestima Croatia Records.
Vokalni ansambl Brevis pod ravnanjem dirigentice Antoanete Radočaj-Jerković i uz klavirsku pratnju Davora Dedića u studiju HRT – Radio Osijek snimio je za slušatelje HRT Radio Osijek koncert i glazbenu emisiju pod nazivom Božićni Brevis specijal. Urednik emisije je Dražen Dragušica, a emisija je emitirana u srijedu 21. prosinca i subotu 24. prosinca 2022 godine kao dio serije radijskih emisija Draženov osječki glazboplov. U dvosatnom programu ansambl je uživo izvodio poznate svjetske božićne evergreene i obrade kao što su: arr. John Leavitt: Carol sing, Stephen Flaherty: Once upon a December, PINKZEBRA: Winter lullaby, John Rutter: Christmas lullaby, L. Grossman/H. Onorati, arr. Jay Althouse: Little Drummer Boy/Peace on Earth, arr. Greg Gilpin: A Holiday Road of Carols, Muc Ismailovski/arr. Davor Dedić: Božić dolazi, Buddy Green, arr. Pentatonics Mary did you know, Johnny Marks/arr. Alan Billingsley: Rocking holidays i druge.